Milionowe kary za naruszenie RODO. Nie chcesz ich płacić

Gromadzisz i przetwarzasz dane osobowe? Oczywiście, że tak!

Rekrutujesz pracowników, wysyłasz informacje do Klientów, prowadzisz działania marketingowe?
Z całą pewnością, co najmniej na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco.

Dlatego jesteś w grupie podmiotów, które są zagrożone karami od Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jeśli poświęcisz 5 minut na przeczytanie poniższego tekstu – dowiesz się jak ich uniknąć.

Błądzenie jest rzeczą ludzką

2,8 mln zł – takiej wysokości karę UODO nałożyło na spółkę Morele.net. Powód? Nieodpowiednie zabezpieczenie przed atakami hakerskimi, przez które dane 2 milionów Klientów (m.in. imię, nazwisko, nr telefonu) trafiły w niepowołane ręce. Kara wynika z niedopatrzenia i można było jej uniknąć, ale nie od dziś wiadomo, że najsłabszym elementem bezpieczeństwa informatycznego w każdej firmie… jest człowiek, który ma prawo popełnić błąd.

Bolesna kara może dotknąć również Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracownik uczelni został okradziony, a wśród zrabowanych rzeczy znalazł się laptop, na którym w nieszyfrowanej formie znajdowały się wrażliwe dane uczestników kilku lat rekrutacji na SGGW. Poza możliwością nałożenia kary administracyjnej, SGGW być może będzie musiało się zmierzyć z pozwem zbiorowym przeciwko uczelni.

Górny limit kary dla prywatnych przedsiębiorstw to 20 000 000 euro!

Sankcje są pokłosiem zmian w prawie zapoczątkowanych w maju 2018 r. – zmian wprowadzanych w interesie Klientów, ale stawiających nowe, wysokie wymagania przed przedsiębiorcami. Jak pokazują decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – nie każdy jest w stanie im sprostać.

Na szczęście, Ty możesz temu przeciwdziałać.

To nie uchroni Cię przed karą, ale…

„Błądzenie jest rzeczą ludzką” – to oklepana, ale niestety trafiona sentencja. Nie jesteśmy w stanie usunąć z Twojej firmy ryzyka wycieku danych osobowych, możemy pomóc Ci je zminimalizować. Jednak jeżeli już dojdzie do wycieku danych, to zalecanym działaniem jest skorzystanie z polisy Cyber.

Ten produkt pozwoli Ci uzyskać zwrot kosztów nałożonych kar i nie tylko!

Każda osoba poszkodowana w incydencie może zgłosić się po szkodzie z żądaniem zadośćuczynienia. W przypadku SGWW poszkodowanych może być nawet 70 000 osób…! Zasądzone zadośćuczynienie może więc kosztować warszawską szkołę wyższą kolejne setki tysięcy złotych.

Ubezpieczenie pokrywa koszty zasądzonego zadośćuczynienia. Dzięki niemu uzyskasz też środki na pokrycie wynagrodzenia  kancelarii prawnej, a nawet firmy PR, która pomoże Ci w opanowaniu kryzysu wizerunkowego.

Zakres pomocy, którą uzyskasz dzięki polisie Cyber Risk jest szeroki. I na pewno zastanawiasz się ile kosztuje Twój spokój w tym temacie? Wbrew pozorom koszt tego specjalistycznego ubezpieczenia nie musi być wysoki. Jednak aby móc operować na konkretnych sumach – potrzebne są konkretne dane.

Dla hakerów już nie ma świętości?

W sieci można natrafić na „mit o honorowym hakerze”, który podmioty odnajdujące luki w oprogramowaniu stawia na równi z sherwoodowskim Robin Hoodem. Włamywacze destabilizują serwery banków i korporacji. Jak w legendzie – zabierają bogatym, oddają biednym.

Rzeczywistość jednak już nie bywa tak czarno-biała, a poszkodowanym w wyniku działań hakerskich może być każdy. Nawet instytucje ratujące życie, o czym przekonała się Klinika „Budzik”. Zakład padł ofiarą ataku hakerskiego w grudniu 2019 r. Na ogólną skrzynkę kliniki zaczęły napływać tajemnicze e-maile zawierające wiadomości o niezapłaconych fakturach oraz podejrzane linki. Chwila nieuwagi, nierozważne kliknięcie… System informatyczny kliniki został zablokowany, a hakerzy zażądali 30 tys. złotych za ponowny dostęp do danych.

Rozwiązanie

Jeśli chcesz chronić swoją organizację przed zagrożeniami związanymi z przetwarzaniem danych osobowych oraz konsekwencjami ataków hakerskich – już dziś postaw w tym temacie pierwszy krok. Pobierz bezpłatny materiał i poznaj nasze zasady, dzięki którym poprawisz cyfrowe bezpieczeństwo w swojej firmie.

A jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem Cyber Risk – zapraszamy do kontaktu.

 

     

 

Agata Żbikowska
Broker Starszy Specjalista