Impuls Bezpieczeństwa
Dlaczego ubezpieczenie podróży służbowej jest niezbędne
Ubezpieczenie podróży służbowej jest niezwykle istotne we współczesnym świecie. Wyjazdy firmowe są nieodłącznym elementem biznesu. Otwierają przed firmami nowe możliwości i perspektywy. Jednakże, równie istotne co osiąganie celów biznesowych, jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników, zwłaszcza w kontekście ich zdrowia. Dlatego warto zastanowić się, dlaczego ubezpieczenie podróży służbowej za granicą staje się kluczowym elementem odpowiedzialnej polityki korporacyjnej.
Warto podkreślić, że za koszty leczenia w przypadku zachorowania pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej odpowiada pracodawca. Dodatkowo, powinien on zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróży służbowej.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013r. (DZ.U.2013 poz. 167) odpowiedzialność pracodawcy zachodzi na podstawie § 19:
- W przypadku choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.
- Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje ze środków pracodawcy (…).
- Nie podlegają zwrotowi koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne (…).
- W razie zgonu pracownika za granicą, pracodawca pokrywa koszty transportu zwłok do kraju.
Z doświadczenia wiemy, że w różnych krajach funkcjonują różne systemy opieki zdrowotnej, jak i odpłatność za nie. Patrząc na to z punktu widzenia Polaków, nie wszystko reguluje powszechnie znany EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ.
Pamiętaj, że EKUZ:
- działa tylko w krajach UE i EFTA,
- gwarantuje jedynie podstawowy zakres świadczeń medycznych,
- nie pokrywa kosztów wizyt specjalistycznych,
- nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem np.: transport lotniczy Niemcy-Polska to koszt od ok. 7.000 EUR do 10.000 EUR,
- nie oferuje usług Assistance,
- w wielu krajach nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy np.: w Austrii trzeba zapłacić za to, że ratownicy zwiozą cię ze stoku i opatrzą,
- dotyczy tylko ubezpieczenia zdrowotnego, w celu ratowania zdrowia i życia.
Ponadto udział własny chorego w kosztach leczenia jest różny, np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii poniesiesz koszt wezwania karetki, w Niemczech dopłacisz 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu.
Najbardziej bolesna jest sytuacja, w której konieczne jest ich pokrycie własnymi środkami. Niewątpliwie wysokość kosztów leczenia zależy od miejsca, w którym odbywa się nasza podróż służbowa. Krajami, w których leczenie prywatne jest najdroższe są: Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Chiny (Hongkong), Kanada, Francja.
Dlatego tak wielu pracodawców decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie swoich pracowników w podróży służbowej.
Poniżej przykładowe koszty pobytu w szpitalu za granicą i transportu do Polski:
Dobra umowa ubezpieczeniowa dopasowana do profilu i oczekiwań Twojej organizacji zapewnia:
– pełną ochronę dla pracowników podczas podróży służbowej,
– organizacje bezgotówkowej pomocy medycznej przez Centrum Alarmowe,
– szeroki zakres świadczeń assistance.
Odpowiednia umowa to nie tylko gwarancja finansowa, ale także świadomość, że pracownicy są w pełni zabezpieczeni podczas podróży służbowych. Dlatego warto zapytać brokera o odpowiedni zakres ubezpieczenia, aby zapewnić bezpieczne i udane podróże służbowe dla wszystkich pracowników.
Więcej ciekawych treści znajdziesz w zakładce artykuły.
Zapraszamy także na nasze profile w mediach społecznościowych – Facebook, LinkedIn.