Ubezpieczenie pojazdów wolnobieżnych a zmiany w ubezpieczeniach obowiązkowych
W dniu 14 października 2024 r., Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 13 września 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przedmiotowe zmiany weszły w życie od dnia 6 listopada.
Nowelizacja realizuje postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2118 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2009/103/WE w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności (tzw. dyrektywa komunikacyjna).
Ubezpieczenie pojazdów wolnobieżnych w świetle nowych przepisów
Zmiany wynikające z nowelizacji dotyczą wielu aspektów. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób wpływają one na ubezpieczenie pojazdów wolnobieżnych.
Już w roku 2022 Ministerstwo Finansów przyjęło projekt ustawy, którego konsekwencją miało być między innymi wyłączenie pojazdów wolnobieżnych z definicji pojazdów mechanicznych. W efekcie pojazdy wolnobieżne nie wymagałyby obowiązkowego ubezpieczenia.
Powyższa zmiana nie weszła jednak w życie, a treść definicji pozostała niezmienna.
Pod pojęciem pojazdu mechanicznego należy zatem rozumieć:
- pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
- pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa;
Efektem nowelizacji jest jednak szereg zmian, które mają wpływ na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów wolnobieżnych. Teraz właściciele muszą ubezpieczyć pojazd od momentu jego wprowadzenia do ruchu, bez względu na miejsce użytkowania.
Znowelizowana ustawa zmienia definicję „wprowadzenia do ruchu”. Obowiązek ubezpieczenia powstaje już przy pierwszym użyciu pojazdu, niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po drodze, czy jest użytkowany wewnątrz budynku. Wcześniejsze przepisy ograniczały ten obowiązek wyłącznie do pojazdów wprowadzanych na drogę publiczną lub prywatną, zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym.
Dodatkowo wprowadzona została definicja “ruchu pojazdu”. Obejmuje ona “każde użycie pojazdu mechanicznego, które w czasie zdarzenia jest zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany, oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu”.
W skrócie – właściciele muszą ubezpieczyć pojazdy wolnobieżne w każdej sytuacji użytkowania, niezależnie od miejsca. Pojazd wolnobieżny nie musi opuszczać budynku przedsiębiorstwa, aby powstał obowiązek ubezpieczenia w zakresie OC ppm. Szkody są rozpatrywane na podstawie funkcji, jaką pełnił pojazd w chwili zdarzenia. Istotne jest, czy był użytkowany jako środek transportu, czy pełnił inną rolę.
Jakie są główne wnioski wynikające z omówionych zmian w Ustawie?
Zmiany w ubezpieczeniach obowiązkowych znacząco wpływają na przedsiębiorców korzystających z pojazdów wolnobieżnych. Nowe przepisy zwiększają odpowiedzialność właścicieli pojazdów, nakładając na nich obowiązek posiadania odpowiednich polis OC w każdej sytuacji użytkowania pojazdu.
Firmy posiadające i użytkujące pojazdy wolnobieżne, w funkcji innej niż transportowa, powinny posiadać dobrowolne OC działalności.
Należy pamiętać, że pojazdy wolnobieżne użytkowane są również jako środek transportu. W związku z tym Klienci powinni również zawrzeć umowę ubezpieczenia OC PPM. Co ważne – nie ma już znaczenia czy pojazd wolnobieżny opuszcza teren magazynu/hali.
Decyzja o tym, czy szkoda zostanie pokryta z OC ppm, czy OC działalności, zależy od okoliczności zdarzenia. Kluczową rolę odgrywa funkcja pojazdu w momencie wystąpienia szkody.
Jako broker ubezpieczeniowy, chcemy, by mieli Państwo pełną ochronę ubezpieczeniową. Rekomendujemy zatem zawarcie zarówno ubezpieczenia OC działalności, jak i OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dla pojazdów wolnobieżnych.
Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i kliknij tutaj.
Zapraszamy także na nasze profile w mediach społecznościowych – Facebook, LinkedIn.